Dziesiątka Mieczy


Bolesny koniec, strata, uwolnienie. Nagłe nieszczęście, sytuacja kiedy wydaje się, że gorzej już być nie może, że osiągnęło się dno cierpienia, ale to także szansa rozpoczęcia wszystkiego od nowa, pójścia naprzód. Karta może symbolizować koniec związku, marzeń, oczekiwań, nagłe wypowiedzenie pracy, umowy. Cios, którego się nie spodziewasz, rozpacz, wypadek, kradzież, ale to także szansa, by odciąć się od problemów, zakończenie cyklu, zgoda na to, by to co stare, odeszło. Trzeba usunąć to, co pozostało ze starego cyklu i znaleźć nowy system wierzeń i działań.

Uczucia
Karta może budzić w nas lęk. Widzimy na niej postać z wbitymi w plecy mieczami. Symbolizuje nagły, zazwyczaj bardzo bolesny koniec. W odniesieniu do uczuć może oznaczać koniec związku, coś spowoduje, że Wasze plany legną w gruzach, to nagłe odwołanie ślubu, całkowite przekreślenie wspólnej przyszłości. Karta pojawia się w sytuacji kiedy partner odchodzi niespodziewanie, boleśnie Cię raniąc. W pozytywnym znaczeniu pojawienie się karty może oznaczać całkowite zakończenie toksycznego związku, wyrwanie się z sideł miłości, która tylko sprawiała Ci ból, uwolnienie się od partnera, który dręczył Cię psychicznie i/lub fizycznie. Uwolnienie, które będzie bolesne, ale równocześnie przyniesie Ci ulgę. Karta często symbolizuje kres wspólnych planów, marzeń o przyszłości, taki nagły, niespodziewany i całkowity. Trzeba będzie pozbyć się złudzeń. O tym właśnie mówi tak karta, o tym, że coś się skończyło i nie ma co liczyć, że sytuacja w cudowny sposób się naprawi i partner nagle wróci do Ciebie, ale karta mówi też o tym, że koniec, który przyniesie całkowite spustoszenie i zamęt w Twoim życiu, to także szansa dla Ciebie. Dziesiątka mieczy to konieczność przeżycia straty, ale dająca nadzieję, na przeżycie czegoś zupełnie nowego, nadejdzie czas na zdobywanie nowych doświadczeń. Często karta informuje, że lepiej pozbyć się złudzeń, bo jeśli coś się skończyło to najprawdopodobniej nie ma już odwrotu. Dziesiątka mieczy podobnie jak karta Śmierć mówi o tym, że uczucie się wypaliło i nie ma co liczyć na to, że odzyskamy czyjąś miłość albo pokochamy kogoś na nowo. To koniec, bolesny i ostateczny ale nie oznacza to końca życia (choć czasem te karty o tym informują ale bardzo rzadko i w powiązaniu z innymi kartami) ale koniec pewnego stanu rzeczy, koniec związku, koniec małżeństwa, koniec pewnych planów. Musimy sobie uświadomić, że to co było już nie wróci i lepiej nie robić sobie nadziei, że coś można jeszcze uratować, nie widząc tę kartę. Coś osiągnęło już swój kres. Osiągasz więc dno swojego cierpienia, ale od dna można się odbić i tak też powinniśmy uczynić. W nieuchronnej utracie, zburzeniu planów, trzeba też widzieć nowe możliwości, nowe jutro, nową przyszłość, inną i kto wie? Ta przyszłość może okazać się dużo lepsza…

Finanse
To koniec naszych planów, przedsięwzięć, pieniędzy, koniec złudzeń. Bolesne doświadczenia, nagłe straty i porażki stały się udziałem naszego życia. Taki cios powoduje, że czujemy się załamani, być może nasze plany życiowe legły w gruzach, interes życia nam się nie udał, na co nie byliśmy przygotowani, może nagle po wielu latach pracy dostaliśmy wypowiedzenie i nie wiemy co teraz, nie wiemy dlaczego tak się stało. Karta dziesiątka mieczy mówi nie tylko o bólu i rozpaczy z powodu porażki, to także zaskoczenie, nagły cios który wytrąca nas z równowagi. Może już wcześniej mogliśmy zauważyć pewne przesłanki, które wskazywały na to, że sytuacja chyli się ku upadkowi, ale tak naprawdę woleliśmy nie myśleć o najgorszym i trwaliśmy w złudnej nadziei, że wszystko będzie dobrze ale zaskoczył nas nagły cios od życia. Odebrano nam coś ważnego, nasze plany, oczekiwania rozleciały się na drobne kawałeczki. Wiemy, że tak naprawdę gorzej już być nie może, jesteśmy załamani, przybici, zgorzkniali. Ale jedyne co możemy zrobić to zaakceptować tę drastyczną zmianę i iść naprzód. Potrzeba nam tylko trochę czasu i siły, którą mamy w sobie, czasami nawet nie zdajemy sobie sprawę jak wielka jest w nas moc. Pamiętajmy, że co nas nie zabija, to wzmacnia, ale o tym będziemy wiedzieć dopiero z czasem, kiedy to wszystko będzie już dawno za nami. I choć dziesiątka mieczy to zapowiedź bolesnych wydarzeń to równocześnie wskazuje na początek nowego cyklu w życiu, na nowe doświadczenia i okoliczności, które mogą okazać się dla nas nowymi szansami.